وبلاگ

خانه » کویل و کارتریج ویپ چیست؟

کویل و کارتریج ویپ چیست؟

کویل و کارتریج ویپ چیست؟

اشتراک گذاری

کویل چیست؟

کویل قطعه مصرفی از دستگاه های ویپ است؛ کویل ها قطعه فلزی هستند که درون آن ها پنبه مقاوم در برابر گرما و المنت وجود دارد. جایگاه کویل در وسط مخزن ویپ است ، جویس درون مخزن ویپ و پاد از طریق حفره هایی که روی بدنه کویل وجود دارد جذب پنبه نسوز موجود در لایه میانی کویل می شود. در قسمت وسط پنبه ی کویل، المنت اصلی وجود دارد که جویس جذب شده توسط پنبه را با ایجاد حرارت بخار می کند.

کویل چیست

کارتریج چیست؟

کارتریج به قسمت مخزن پاد ها گفته می شود کویل در قسمت وسط مخزن قرار می گیرد. به طور کلی کارتریج ها به دو دسته اصلی تقسیم بندی می شوند:

دسته اول کارتریج هایی با قابلیت تعویض کویل که به آن ها کارتریج خالی هم گفته می شود. در کارتریج های خالی کویل وسط کارتریج قابل تعویض است و در صورت نیاز باید کویل وسط کارتریج را تعویض کرد. این نوع کارتریج ها دائمی هستند و نیازی به تعویض آن ها در کوتاه مدت نیست. فقط وقتی عمر کویل وسط مخزن تمام شد باید کویل را تعویض کنید.

کارتریج ویپ

دسته دوم کارتریج های کامل یا کارتریج های یکپارچه هستند. کارتریج های کامل قابلیت تعویض کویل ندارند و طراحی آنها با کویل به صورت یکپارچه است. کویل در کارتریج های کامل درون کارتریج توسط دستگاه های پیشرفته پرس شده و قابلیت تعویض ندارند. این نوع کارتریج ها مصرفی هستند و در حدود سه هفته تا یکماه یکبار در مصرف عادی باید تعویض شوند.

کارتریج پاد

قیمت کویل در کارتریج های دسته اول که ذکر کردیم با قیمت کارتریج های کامل تقریبا یکسان است و هزینه های مصرفی هر دو دسته یکسان است. پس ذهنتان را درگیر انتخاب دستگاه هایی که کویل قابل تعویض دارند یا کارتریج آنها کامل تعویض می شود نکنید چون عملکرد و هزینه های هر دو یکسان است.

طول عمر کویل و کارتریج ها چقدر است؟

طول عمر کویل و کارتریج ها رابطه مستقیمی با نحوه و میزان مصرف شما دارد. در حالت کلی و استاندارد عمر کویل ها برای مصرف استاندارد روزانه سه هفته تا یکماه است. اگر به صورت استاندارد از کویل و کارتریج استفاده نکنید ممکن است کویل یا کارتریج را در عرض چند دقیقه بسوزانید البته نگران نباشید با رعایت کردن نکات زیر عمر مفید کویل را افزایش دهید.

کویل ویپ سوخته

7 نکته طلایی برای افزایش طول عمر کویل

 1. زمانی که کویل یا کارتریج نو را می خواهید استفاده کنید باید قبل از اولین استفاده مخزن را از جویس پر کنید و حدود ده دقیقه کنار بگذارید تا جویس جذب پنبه کویل شود. اگر این کار را نکنید عمر کویل بسیار کاهش پیدا می کند و ممکن است در دقیقه اول بسوزد.
 2. رعایت حداقل ظرفیت مخزن : همیشه حداقل مخزن تا نیمه جویس یا سالت داشته باشد و در حین مصرف اجازه ندهید ظرفیت مخزن به کمتر از نصف برسد. اگر مخزن خالی باشد و از دستگاه استفاده کنید عمر کویل یا کارتریج به شدت کاهش خواهد یافت.
 3. جویس و سالت فیک باعث کاهش شدید عمر کویل می شود. مواد تشکیل دهنده جویس و سالت های فیک علاوه بر مضر بودن برای بدن باعث کاهش شدید عمر کویل و نشتی شدید جویس از مخزن خواهد شد. با خرید جویس و سالت اورجینال از فروشگاه معتبر به افزایش سلامتی و کاهش هزینه های خود کمک کنید.
 4. فاصله استاندارد بین هر پوک از دستگاه های ویپ یا پاد حداقل 5 ثانیه است. اگر فاصله بین کام ها را رعایت نکنید کویل عمر کمتری خواهد داشت.
 5. دستگاه هایی که با دکمه کار می کنند و از سیستم اتوپاف استفاده نمی کنند را در زمانی که استفاده نمی کنید باید خاموش کنید. ممکن است زمانی که خاموش نکنید دکمه دستگاه ناخواسته در جیب یا کیف شما فشرده شده و باعث خرابی کویل و دستگاه شود.
 6. در دستگاه هایی که دارای تنظیم وات دارند باید توجه کنید که وات دستگاه را مناسب با کویل یا کارتریج تان تنظیم کنید. استفاده از وات بالاتر از استاندارد کویل یا کارتریج عمر آن را کمتر خواهد کرد.
 7. پنبه کویل یا کارتریج جنس خاصی دارد که تاثیر بسیار بالایی در طعم رسانی ویپ و پاد شما دارد. هیچ زمانی نباید کویل را با آب یا هر چیز دیگری بشوییم. تماس پنبه کویل با آب شاید آن را از نظر ظاهری تمیز کند اما باعث خرابی حالت و جنس پنبه شده و کویل را خراب می کند.

چرا کویل ویپ می سوزد؟

کویل یا کارتریج دستگاه های ویپ با تولید حرارت پنبه آغشته به جویس را گرم کرده و با تبخیر جویس ، بخار مصرفی را تولید می کند. با مرور زمان و استفاده طولانی پنبه کویل در اثر این حرارت ها می سوزد و باید کویل دستگاه تعویض شود.

از کجا بفهمیم کویل یا کارتریج سوخته

برای اینکه بدانیم کویل ما سوخته راه های و نشانه های مختلفی وجود دارد.

 • یکی از نشانه های رایج و متداول عطر و طعم سوختگی در کویل است. زمانی که کویل می سوزد طعم جویس را منتقل نمی کند. وقتی هنگام کشیدن ویپ یا پاد طعم کاغذ سوخته حس کردید یعنی پنبه کویل شما سوخته است پس وقت تعویض آن فرا رسیده است.
 • نشانه دوم نشتی شدید جویس از زیر کویل و مخزن است. برخی اوقات پنبه کویل می سوزد و ممکن است طعم سوختگی حس نشود. چون پنبه سوخته توان نگه داشتن جویس در خود را ندارد و جویس از وسط کویل و پایین مخزن نشتی شدید ایجاد می کند. اگر با این نوع سوختگی مواجه شدید هم باید کویل دستگاهتان را تعویض کنید. نشتی شدید جویس از مخزن در طولانی مدت می تواند به دستگاه آسیب جدی وارد کند.
 • نشانه سوم که کامل ترین و دقیق ترین روش برای تشخیص کویل سوخته است این است که از بالا به وسط کویل نگاه کنیم و سوختگی پنبه را با چشم ببینیم. اگر به یک کویل نو از بالا نگاه کنیم متوجه سفیدی و نو بودن پنبه کویل می شویم ؛ در طول استفاده این پنبه سفید به مرور رنگ زرد قهوه ای و سیاه به خود می گیرد. زمانی که پنبه را در حالت سیاه مشاهده کردید حتما کویل شما سوخته و باید تعویض گردد.

کویل سوخته

کویل و کارتریج ویپ با کویل و کارتریج پاد چه تفاوتی دارد؟

دستگاه ها ویپرایزر به دو دسته اصلی ویپ و پاد و یک دسته میانی پاد ماد تقسیم بندی می شوند. اگر شما قصد استفاده از دستگاه برای جایگزینی قلیان دارید باید از دستگاه های ویپ استفاده کنید که حجم بخار بالایی تولید می کنند و از جویس های کم نیکوتین استفاده می کنند. برای استفاده به عنوان جایگزین سیگار شما باید از دستگاه های پاد سیستم استفاده کنید. پاد سیستم ها حجم بخارشان در حدود سیگار یا کمی بیشتر است و از جویس های نیکوتین بالا که سالت نیکوتین هستند استفاده می کنند. دسته سوم که پاد ماد یا ویپ پاد نام دارند که با تعویض کویل یا کارتریج می توانید از قابلیت هر دو مورد قبلی استفاده کنید.

دستگاه هایی که ویپ تخصصی هستند فقط کویل های مخصوص ویپ دارند که به دلیل ایجاد بخار بسیار بالا قابلیت استفاده از جویس های سالت نیکوتین را ندارند. پاد های تخصصی هم به دلیل اینکه کویل یا کارتریج با توان ایجاد بخار بالا را ندارند برای جویس های کم نیکوتین مناسب نیستند. انتخاب کویل برای دستگاه های ویپ پاد کمی دشوارتر می شود چون باید بدانیم چه کویلی برای حالت استفاده ما مناسب تر است.

برای پاد ماد چه کویلی مناسب است؟

دستگاه های پاد ماد اکثرا تنوع کویل و کارتریج بالاتری دارند و باید برای استفاده به صورت ویپ کویل هایی با توان تولید بخار بالاتر و برای استفاده به صورت پاد باید از کویل هایی با توان تولید بخار کمتر دارند استفاده کنیم.

برای استفاده از دستگاه های ویپ پاد به صورت پاد باید کویل هایی با اهم 0.8 یا بالاتر تهیه کنید. هرچه عدد اهم از 0.8 اهم بیشتر بشود حجم بخار تولیدی آن کمتر خواهد شد. مثلا کویل 1.2 اهم از کویل های 0.8 اهم بخار کمتری ایجاد می کند. بخار کمتر 1.2 > 0.8 بخار بیشتر

در استفاده به صورت ویپ هم باید توجه کنید که کویلی با اهم پایین تر از 0.8 اهم استفاده کنید. هرچه عدد اهم به صفر نزدیک تر باشد حجم بخار تولیدی آن بیشتر خواهد بود. مثلا کویل 0.4 اهم حجم بخار بیشتری نسبت به کویل 0.6 اهم تولید می کند. بخار کمتر 0.6>0.4 بخار بیشتر

برای ویپ چه کویلی بخرم؟

ویپ های تخصصی هم کویل های متنوعی دارند که در بازه های واتی متفاوتی کار می کنند. روی جعبه یا بدنه کویل ها وات مناسب استفاده کویل ها حک شده است و باید کویل در همان بازه ذکر شده استفاده شود. اشتباه رایج این است که افراد فکر می کنند هر چه وات کویل بالا تر باشد بهتر است و طول عمر بیشتری خواهد داشت در صورتی که اصلا اینطور نیست. باید برای ویپ کویلی تهیه کنید که در همان بازه ای معمولا دستگاه را تنظیم می کنید کویل تهیه کنید.

اگر کویل را در بازه واتی بالاتر از حد استانداردش استفاده کنید عمر کویل کمتر می شود و اگر در وات پایین تر از حد استاندارد ذکر شده استفاده کنید، نشتی شدید جویس اتفاق خواهد افتاد و عمر کویل بیشتر هم نخواهد شد. خرید بهترین کویل یعنی خرید کویلی که آن را در بازه وات استانداردش استفاده کنید.

برای پاد چه کویلی بخرم؟

پاد سیستم های تخصصی هم کویل یا کارتریج های متفاوتی دارند. تفاوت این کویل و کارتریج ها در حجم بخار تولیدی آن هاست که در میزان نیکوتین هم تاثیر گذار است. در پاد ها هرچه حجم بخار بیشتر باشد طبیعتا نیکوتین بیشتری هم جذب می شود. اگر میخواهید پاد شما نیکوتین و حجم بخار کمتری داشته باشد از کویل و کارتریج هایی با اهم بالا تر استفاده کنید و اگر نیاز به بخار و نیکوتین بیشتری دارید باید از کویل یا کارتریجی با اهم پایینتر استفاده کنید. به عنوان مثال کارتریج 1.2 اهم حجم بخار و نیکوتین خروجی کمتری نسبت به کارتریج 0.8 اهمی دارد.

حجم بخار و نیکوتین کمتر 1.2>0.8 حجم بخار و نیکوتین بیشتر

جمع بندی

 • با کویل و کارتریج ویپ و پاد آشنا شدیم.
 • راه های افزایش طول عمر کویل و کارتریج را شناختیم.
 • راه های تشخیص سوختگی کویل را شناختیم.
 • با راه های انتخاب بهترین کویل و کارتریج برای ویپ و پاد را آشنا شدیم.

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. ما در اسموک سنتر همیشه به دنبال انتقال صحیح ترین اطلاعات به شما عزیزان هستیم. در صورت نیاز به مشاوره و دریافت اطلاعات شما میتوانید همه روزه از ساعت 10 الی 21 از طریق تماس یا واتساپ با ما در تماس باشید. همچنین نظرات و دیدگاه های شما برای ما بسیار مهم و ارزشمند است.

فروشگاه اسموک سنتر همیشه بر اصالت محصولاتی که عرضه می کند تاکید داشته و تمام محصولات اسموک سنتر ضمانت قطعی اصالت دارند. اسموک سنتر همه روزه به صورت حضوری از ساعت 10 الی 21 در خدمت شما عزیزان است. سفارشات آنلاین شهر تهران با قابلیت پرداخت درب منزل طی 2 تا 4 ساعت کاری تحویل داده می شود. سفارشات سایر شهر ها در همان روز ثبت سفارش از طریق پست یا تیپاکس ارسال می شود و معمولا 48 الی 72 ساعت تحویل مشتریان عزیز خواهد شد.

مشاهده مطالب دیگر

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

منو